Planning Meals for Less Waste

  • 0
Planning Meals for Less Waste

Planning Meals for Less Waste

Category : Food Shopping , General

Figure Out a Budget

Hectic schedules can make fast food tempting, but don’t fall in to the junk food trap. Frequently eating out can quickly blow a family’s budget for meals. It can also increase the waste disposal in Toronto. Many families don’t even have a grocery budget at all, and spending quickly creates a burden of debt. That is why when it comes to meal planning, the first thing to consider is how much money can you afford to buy groceries with if you limit eating out to once a week. The savings is significant. The best way to calculate how much you can afford to buy in groceries is to create an overall financial budget. Make a list of all of your bills due each month. Don’t forget to include any money you need for extras like gas for vehicles. Then, add up your total predicted monthly income. Create a bill payment schedule based on each pay period. This will give you a better financial picture.

Make a Plan

Planning Meals for Less WasteOnce you see how much money is left for the month after paying your bills, you can calculate how much you can afford to buy in groceries. The best way to see what the cost of groceries really is for your family can be figured out by making a simple meal plan. Make a menu out for each day of the month. Include breakfast, lunch, and dinner. Allow one meal to be covered by eating out of you desire and can afford it. The menu should be made as healthy as possible, and try to limit ready-made frozen foods and junk food items. They offer little nutrition and take up to much of the grocery budget. Add up the cost of the food it would take to create the meal plan you just made, and then you have the cost of groceries for the month.

Getting the Most From the Budget

After you see the total cost of groceries you might be surprised at the high cost and waste. If you go back through the meal plan and make a few adjustments then you can find some ways to save money. For example, if you make a big pot of soup for dinner one night, it can feed your entire family, but there will also be leftovers that you can plan on taking in lunches to reduce extra spending. Try to calculate the total cost of meal before you buy foods to make it. The cost of each potion can be determined by dividing the total cost by the amount of people you will be feeding it or the servings it can equal.

Reduce Waste

Cost savings meals reduce landfill build-up because you don’t have as much food being thrown away. Waste disposal in Toronto services should be called if you have any questions about properly disposing of any accumulated waste sitting around your house. Buy in bulk when possible to reduce packaging. Also, considered making a composite pile in the back yard for leftover food scraps.

Please Enter Your Facebook App ID. Required for FB Comments. Click here for FB Comments Settings page


Leave a Reply

About Author

Mary Browning

Food, food, food and all about food related stories. Just love to blog about food.